5 YIL SONRA İLK DEFA TELLİ TURNA GÖRÜLDÜ

Ana Sayfa » HABER ARŞİVİ » 5 YIL SONRA İLK DEFA TELLİ TURNA GÖRÜLDÜ

 

Türkiye’de en son 2010 yılında görülen ve nesli tükenme tehdidi altında olan telli turnalar, Kastamonu’da sürü halinde gezerken görüldü. Doğa fotoğrafçıları, gördükleri telli turnalar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

 

Telli Turna

Türk kültürünün hüzün taşıyan kanatlısı telli turnalar, eskiden olduğu gibi artık Anadolu’nun dört bir tarafında yaşamıyor. Bolluk ve bereketin simgesi telli turnalardan Anadolu’da sadece 16 tür kaldı.

“TELLİ TURNA BEŞ YIL SONRA İLK KEZ KASTAMONU’DA GÖRÜLDÜ”
Dünyada nesli tükenme tehlikesi altında olan ve Türkiye’de 2010 yılından sonra görülemeyen telli turnalar, Kastamonu semalarında sürü halinde gezerken fotoğraflandı. Çalılık ve sulak alanlarda gezen telli turnaların fotoğrafını, Doğa Fotoğrafçısı Cebrail Keleş çekti.

“BÖYLE GİDERSE TELLİ TURNALAR SADECE TÜRKÜLERDE UÇACAK”
Fotoğrafladığı kuşların yapılan incelemeler sonucu telli turna olduğunu tespit ettiğini ifade eden Keleş, “Telli turnalar, en son 2010 yılında ülkemizde görülmüş ve koruma altına alınmış. Türkiye’nin Kuşları adlı internet sitelerinde yaptığımız araştırmalarda, Muş’un Bulancık Ovasında 11 telli turna üreme alanı seçiyor. Telli turnalar, dünyada nesli tükenmekte olan kuşlardan biridir. İlerideki nesle, sadece şarkılar veya türkülerde duydukları telli turnayı bugün Kastamonu’da canlı olarak görmesi bizleri çok mutlu etti. Doğaseverler, bu kadar yoğun bir popülasyonu olmasını büyük bir sevinçle karşıladılar” diye konuştu.
2010 yılından bu yana Türkiye’de telli turnaların kaydının alınmadığını öğrendiklerini açıklayan Cebrail Keleş, “Yani, telli turnaya ülkemizde, 2010 yılından bu tarafa rastlanılmamış. Bir fotoğrafçı olarak, telli turnanın bu kadar yoğun ve en az bizim gözlemlediğimiz kadarıyla 200 üzerinde olması bizleri, büyük şaşkınlığa ve sevince boğmuştur. Ülkemizde telli turnanın sadece doğu bölgelerimizde çok nadir görülmesi ve 2010 yılına kadar da ülkemizde hiç görülmemesi bugün için bizim şaşkınlığımızı bir kat daha artırdı. Elimizde şu an telli turna ile ilgili çok fazla sayıda görüntü var. Bilimsel araştırma yapılması için yetkilileri, Kastamonu ve civarındaki telli turna popülasyonunu araştırmaya davet ediyorum” diye konuştu.
Türk kültürünün hüzün taşıyan kanatlısı telli turnalar, “Havalanma telli Turnam/ Uçup gitme yele karşı/ Zülüflerin tel tel olmuş/ Döküp gitme yele karşı…” gibi şarkılara konu olmuştu. / İHA

ılgarini , kastamonu ürünleri , kastamonu el sanatları , kastamonu organik tarım, kastamonu yöresi , kastamonu portal , kastamonu yemek , kastamonu giyim , kastamonu şivesi

23 Mart 2015

Yazarın Diğer Yazılarını Görüntüle

BENZER İÇERİKLER

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam Ziyaretleri

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam ZiyaretleriKastamonu Valisi Mesut Yıldırım, sosyal yardımlardan ve evde bakım hizmetlerinden...

Kayabaşı Kanyonu

Kayabaşı Kanyonu Fotoğrafı Büyütmek için Tılkayın ...

ÇINARALTI / BOZKURT

ÇINARALTI / BOZKURT   ÇINARALTI / BOZKURT KASTAMONU ...

Yorumlar