Ahlak Hukuk İlişkisi / Yrd. Doç. Dr. Ali Duman

Ana Sayfa » HABER ARŞİVİ » Ahlak Hukuk İlişkisi / Yrd. Doç. Dr. Ali Duman

 

Ali Duman

Ahlak Hukuk İlişkisi

 

 

 

İnsan toplumsal bir varlıktır. Hemcinsleriyle birlikte yaşamak zorundadır. Birlikte yaşama zorunluluğu, insanın ve otplumun nizamlanmasını gerekli kılar. Toplumu nizamlayan kurallara en genel anlamıyla Sosyal Düzen Kuralları denir. Bu kurallar Din kuralları, Ahlak Kuralları, Örf ve Adet/Görgü Kuralları ve Hukuk kuralları olmak üzere dört başlıkta toplanabilir.

Ünlü İtalyan hukukçu Del Veccio, Ahlak kaideleri ile Hukuk kaidelerini etik kuralların iki boyutu olarak niteler ve fin kurallarınnı da bu iki kurala dayanmak zorunda olduğu tespitini yaparken, ahlak ve hukuk kurallarının temelinin de örf ve adet kuralları olduğunu söyleyerek, sosyal düzen kurallarının dördünün de biribiryle yakında ilişkili olduğunu ispatlamaya çalışır.

Ahlak, bireyin kendi içinde tutuarlılığını konu edinirken, hukuk aynı bireyin diğer bireyler arasındaki ilişkilerinde tutarlılığını konu edinir. Ahlak kuralları sübjektirtir. Yani kişiden kişiye değişim gösterebilir; hukuk kuralları obejektiftir, yani herkese aynı derece hitap eder, kişiden kişiye değişiklik göstermez. Ahlak kuralları ihlal edilmemeyi esas alsa da, kişinin kendi ile çelişmemesi adına uyulması gerekli kurallarken; hukuk kuralları da ihlal edilmemeyi esas alsa da, ihlalin daima olabileceğini öngörür. Bu nedenle hukuk kuralları daima ceza kurallarını barındırır. Hakların ihlali, adaletin teminine mani olmayacak biçimde kontrol altında tutulmalıdır. Buna karşın ihlal olursa, haklar sahiplerine tastamam iade edilmelidir der hukuk kuralları.

Ahlak kuralları, kişinin davranışlarıyla ilgilenir, derunidir, bireye kendi içinde tutarlı olmayı telkin eder; kişinin içindeki polisidir.

Hukuk kuralları kişinin başkalarıyla olan davranışlarıyle ilgilenir, zahirdir, bifreye toplum içind tutarlı, doğru, dürüst olmayı telkin eder, gerekirse kişinin başındaki polis olur, suç işlerse cezalandıracak hakim olur, mağdur olursa hakkını savunacak devlet olur.

Hukuk kurallarının hedefi adalete ulaşmaktır ve adalet ahlakın zirvesidir. Yani ahla kuralları ve hukuk kuralları birbirinden tamamen ayrılamaz iki kural kümesidir. Hukuk ahlakın zirvesi olan adalete ulaşmayı hedefliyorsa, ahlak yain her bireyin içindeki polis daima önde gelir. Fakat bireyin içindeki polisin yaptırım gücü dışardaki polis kadar güçlü değildir.

Buna göre herkesi içindeki polisin sesine kulak vermeye, diğer insanlarla birlikteyken nasıl hareket ediyorsa, tek başına kaldığında da olduğu gibi hareket etmeye davet ediyorum. Sözün özeti insan ya olduğu gibi görünür yada göründüğü gibi olur.

 

 

Yrd. Doç. Dr. Ali Duman

Facebook Kastamonu

Kastamonu Portal Facebook

9 Şubat 2016

Yazarın Diğer Yazılarını Görüntüle

BENZER İÇERİKLER

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam Ziyaretleri

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam ZiyaretleriKastamonu Valisi Mesut Yıldırım, sosyal yardımlardan ve evde bakım hizmetlerinden...

Kayabaşı Kanyonu

Kayabaşı Kanyonu Fotoğrafı Büyütmek için Tılkayın ...

ÇINARALTI / BOZKURT

ÇINARALTI / BOZKURT   ÇINARALTI / BOZKURT KASTAMONU ...

Yorumlar