Din ve Trafik Sempozyumunun Ardından / Yrd. Doç. Dr. Ali Duman

Ana Sayfa » Bölgemiz » Din ve Trafik Sempozyumunun Ardından / Yrd. Doç. Dr. Ali Duman

 

DSC_0004

Din ve Trafik Sempozyumunun Ardından

Geçtiğimiz hafta perşembe cuma günleri, yani 7-9 Nisan 2016 tarihleri arasında, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından din ve trafik konulu bir sempozyum düzenlendi. Sempozyuma ülkemizin çeşitli üniversitelerinden ve emniyet Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kurumlarından 80 civarında konuşmacı katıldı.

_20160408_183900

7 Nisan Perşembe günü 9 30 da açılış paneli düzenlendi daha sonra üç ayrı salonda dörder kişilik oturumlar ile Toplam 19 oturum gerçekleştirildi ve 8 Nisan cuma akşamı ilahiyat Fakültesi Zahit Aksu konferans salonunda düzenlenen kapanış oturumuyla tebliğler kısmı sona erdi. 9 Nisan cumartesi günü sempozyum katılımcıları için gezi düzenlendi Malatya’nın tarihi ve turistik yerleri ziyaret edildi.

Sempozyuma iştirak eden akademisyenlerin önemli bir kısmı kelam hocasıydı aynı oranda olmasa da İslam hukukçuları da sempozyuma katılmışlardı. Eğitimcilerin ve Psikoloji, Sosyoloji gibi bilim dallarının temsilcileri de sempozyuma iştirak etmişlerdi.

Sempozyumun ana teması ağırlıklı olarak Trafik kurallarına uymanın dinin bir gereği olduğu, trafikte meydana gelen kazaların, kaza, kader, tevekkül, Ömür, ecel kavramları çerçevesinde yorumlanmayıp, Trafik kurallarına uymamanın bir doğal neticesi olarak değerlendirilmesi gerekliliğinin üstü çizildi.

DSC_0002

İslam hukukçuları trafik kurallarının Yer çekimi kanunları gibi fıtri kurallar olduklarını, dünyanın yaratılış ve işleyiş sisteminde trafiğin ve dolayısıyla trafik kurallarının önemli bir fonksiyonu olduğunu, bunlara uymanın dinin de Emri olduğunu, bunlara aykırı hareket etmenin haram olarak değerlendirilmesi gerektiğini, hem dünyada hem de ahrette cezayı gerektirdiğini ortaya koydular.

Kelam hocaları trafik kurallarının ihlali neticesinde meydana gelen kazaların Allah’ın ezelde takdir etmiş olduğu kazalar şeklinde yanlış bir tevekkül anlayışıyla yorumlanmaması gerektiğini vurguladılar

Emniyetten gelen yetkililer çeşitli istatistik verilerle ülkemizde son 20 yılda meydana gelen kazalardaki can ve mal kaybını ve yaralanma ve sakat kalma rakamlarını ortaya koydular ve trafik kazalarında sürücülerin rolünün ön planda yer aldığını gösteriler.

Eğitim sosyoloji psikoloji gibi branş hocaları trafik kültürünün eksikliğine Trafik eğitiminin, Avrupa trafik eğitimi karşısında yetersizliğine ve trafikte meydana gelen kazaların can ve mal kayıplarının eğitimsizlik ya da yeterli trafik eğitimi verilememesine bağlandığı ve ilkokuldan itibaren her eğitim kademesinde Trafik eğitiminin önemli olduğu, ayrıca sürücü lisans ehliyetlerinin mutlaka sıkı ve ağır şartlar çerçevesinde verilmesi gerektiğini ortaya koydular.

Sonuç olarak din ve trafik sempozyumundan ortaya çıkan neticeleri özetlersek

1. İslam dini trafikle ilgili hususlarda da düzenlemeler içermektedir

2 trafik kuralları din kuralları ile irtibatlı uymayanın hem dünya hem de ahirette cezayı hak ettiği kurallardır

3 trafikte meydana gelen kazalar dikkatsizlik tedbirsizlik ihmalkarlık gibi sürücü kaynaklı kazalar olabileceği gibi araçların bakımının yapılmaması yol güvenliğinin temin edilmemesi gibi sürüşü dışındaki unsurlardan da kaynaklanabilir bu durumda faturayı Allah’a keserek azımız buymuş anlayışının İslam’a uygun olmadığı kabul edilmelidir

4 trafikte meydana gelen can ve mal kaybını engelleme nin birinci yolu doğru ve sağlıklı bir trafik eğitimi verilmesinden geçer altın sürücü lisans ehliyetleri sadece sürüşe bağlı olarak değil çok sıkı kontroller ile ve trafik eğitimi ve trafik kültürüne bağlı olarak da verilmelidir.

5. Bu çerçevede trafik kültürü Yalın ve doğal Türk kültür ve yaşantısından bağımsız değildir nasıl evimize gelene saygı gösteriyor kapımızı açıyor yolu gösteriyor ayakkabısını düzeltiyorsak trafikte de insanlar birbirlerine yol vermeli saygılı olmalı hatalı park hatalı sollama gibi eylemlerden uzak durmalıdır.

 

 Yrd. Doç. Dr. Ali Duman  / Kastamonu Portal

Beyaz Fon

 

14 Nisan 2016

Yazarın Diğer Yazılarını Görüntüle

BENZER İÇERİKLER

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam Ziyaretleri

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam ZiyaretleriKastamonu Valisi Mesut Yıldırım, sosyal yardımlardan ve evde bakım hizmetlerinden...

Kayabaşı Kanyonu

Kayabaşı Kanyonu Fotoğrafı Büyütmek için Tılkayın ...

ÇINARALTI / BOZKURT

ÇINARALTI / BOZKURT   ÇINARALTI / BOZKURT KASTAMONU ...

Yorumlar