PINARBAŞI İLÇESİNDE HIDIRELLEZ KUTLANDI

Ana Sayfa » HABER ARŞİVİ » PINARBAŞI İLÇESİNDE HIDIRELLEZ KUTLANDI

Pınarbaşı ilçesi Mirahor köyü sınırları içinde bulunan Seyyid Ali Danışmend Türbesi’nin bulunduğu alanda Hıdrellez şenlikleri yapıldı.

pınan

Hıdırellez şenlikleri Pınarbaşı Kaymakamlığı, Pınarbaşı Belediyesi, ilçe Müftülüğü, ilçe Orman İşletme Müdürlüğü, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Mirahor Köyü Muhtarlığı tarafından Mirahor Köyü Türbe Mevkisi’nde gerçekleştirildi.
Şenliklere Bartın AK Parti Milletvekili Yılmaz Tunç, Pınarbaşı Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz,Bartın Ulus İlçesi Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, İlçe Emniyet Amiri Sait Şahin ve kamu personeli katıldı.
Geleneksel hale getirilen hıdrellez şenliklerine, türbenin, Bartın Ulus ilçesi ile Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi sınırlarında bulunması nedeniyle her iki il ve çevre ilçelerden çok sayıda vatandaş katıldı. Kastamonu, Bartın ve Zonguldak’tan gelen vatandaşlar, hıdrellez şenliğinde Seyyid Ali Danışmend Türbesi’ni ziyaret etti. İlçe Müftülüğü tarafından hazırlanan programda Kur’an-ı Kerim tilaveti ile Mevlid-i Şerif okundu.
Şenlik alanında vatandaşlar, Seyyid Ali Danışmend Türbesi’ni ziyaret ederek dua etti ve okunan Mevlid-i Şerifi dinledi. Piknik havasında geçen kutlamalarda, ayrıca hayvan pazarı kuruldu ve davetlilere hayvan satışı yapıldı.
Bartın AK Parti Milletvekili Yılmaz Tunç, her yıl olduğu gibi bu yıl da Hıdırellez şenliklerinin Seyyid Ali Danişmend Türbesi’nde yapıldığını belirterek şunları söyledi: ’’Burası Bartın sınırını geçtiğimizde hemen Kastamonu Pınarbaşı ilçemizin sınırlarında yer alıyor. Aslında Kastamonu ve Bartın illlerimizin ortak değeri diyebiliriz. Seyyid Ali Danişmend türbesinde her yıl Hıdırellez şenlikleri yapılıyor. Her yıl katılmaya çalışıyoruz. Bu sene de hem Kastamonu’dan hem Bartın’dan hemşehrilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen bir şenlik var. Seyyid Ali Danişmend Horasan erenlerinden ve burada makamı türbesi var. Kastamonu ve Bartın ilimizin manevi dinamiklerinden birisi. Hıdırellez şenliklerinin bugün burada yapılması gerçekten anlamlı. Bu şenliklerin buralarda yapılmasını sağlayan, buraları hazırlayan başta Pınarbaşı Kaymakamlığı, belediye başkanlığı büyük emek sarf ettiler. Her geçen gün burayı ziyarete daha müsait hale getiriyorlar. Ben onlara buradan çok teşekkür ediyorum. Ben şenliğe katılan, türbeyi ziyaret eden herkese çok teşekkür ediyorum.”

6 Mayıs 2015

Yazarın Diğer Yazılarını Görüntüle

BENZER İÇERİKLER

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam Ziyaretleri

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam ZiyaretleriKastamonu Valisi Mesut Yıldırım, sosyal yardımlardan ve evde bakım hizmetlerinden...

Kayabaşı Kanyonu

Kayabaşı Kanyonu Fotoğrafı Büyütmek için Tılkayın ...

ÇINARALTI / BOZKURT

ÇINARALTI / BOZKURT   ÇINARALTI / BOZKURT KASTAMONU ...

Yorumlar