SARIMSAK / Sağlık Özellikleri

Ana Sayfa » Kastamonu Mutfağı » SARIMSAK / Sağlık Özellikleri

 

Taşköprü Kastamonu Organic Garlic Allium sativum

Taşköprü Kastamonu Organic Garlic Allium sativum

 

 

 

Uzmanlar uzun ve sağlıklı bir yaşam için bol vitamin, bol hareket ve sarımsak tüketimini şart koşuyorlar.

Sarımsağın, çiğ halde veya yağının, mikroorganizmalar üzerine antibiyotik etkiye sahip olduğu antiviral, antifungal, antiprotozoon, antiparazitik ve antibakteriyal özellikleri üzerinde durulmaktadır. Bunun yanı sıraantiseptik işlevi grip, nezle, ses kısıklığı, astım rahatsızlıklarına, bademcik, romatizma ve eklem enfeksiyonlarına, öksürük ve bronşite iyi geldiğini, terletici etkisi nedeniyle ateş düşürülmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici ve hücre koruyucu etkisini destekler bazı bilimsel bulgular mevcuttur. Bu etkinin HIV virüsü ve menenjit ile mücadeleye yansıtıldığı tecrübeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kardiyovasküler sistemi güçlendirmesi söz konusudur.
Trombositlerin damar içinde pıhtılaşmasını engelleyici etkisiyle, damar tıkanıklıklarından kaynaklanan rahatsızlıklara karşı rol oynar.

 

Sarımsak ayrıca tansiyonu ve kan şekerini de dengeleyicidir. Sarımsak, tansiyon düşürücü olarak bilinir ve tavsiye edilir. Kalp krizi ve beyin kanaması riskini azaltır. Atardamar kireçlenmesine engel oluyor. Bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri öldürüyor. Mide ve bağırsakları dezenfekte ediyor. Bağırsak gazlarını ortadan kaldırıyor. Kalp adalelerini güçlendiriyor. İdrar yollarında taş oluşumunu engelliyor. Cinsel gücü arttırıyor. Kabızlığı önlüyor. Saç dökülmesini yavaşlatıyor. 

 

Dövülmüş sarımsak 10 ay beklediğinde mucize bileşik ortaya çıkar.
Bu mucize bileşik S-Alilsistein olup karaciğeri koruyucu, savunma sistemini güçlendirici, kanseri önleyici ve kemoterapatik ilaçların yan etkilerini azaltır. / Kastamonu Portal

 

 

2 Ağustos 2015

Yazarın Diğer Yazılarını Görüntüle

BENZER İÇERİKLER

Sağlıklı Beslenmenin Yolu: Kastamonu

Sağlıklı Beslenmenin Yolu: Kastamonu Sağlıklı Beslenmenin Yolu: Kastamonu   Sağlıklı beslenmenin önemi...

Kastamonu Mutfağı: Küre Mantısı

Kastamonu Mutfağı: Küre MantısıKastamonu Mutfağı   ...

Kastamonu Pastırması (Gif)

Kastamonu Pastırması (Gif)Gif şeklinde görebilmek için fotoğrafa tıklayınız.                                 Kastamonu...

Yorumlar