Taşköprü Sarımsağı’nın Miadını Dolduruyoruz / Şahabettin Mert

Ana Sayfa » HABER ARŞİVİ » Taşköprü Sarımsağı’nın Miadını Dolduruyoruz / Şahabettin Mert

 

Taşköprü Sarımsağı Nasıl

Seçimler bitti artık memleketimiz ile ilgili sorunlarda top vekillerimizde olacak. (Dolayısıyla da Sayın Milletvekillerimize de başarılar diliyorum.) 

Bu memleket sorunlarımızdan biri de (*)Taşköprü Sarımsağı! (Her ne kadar sorun gibi görülmese de ileriye dönük endişelerimi belirtmek istiyorum.)

*          *          *

Çin’den ithal edilen sarımsak ülke genelinde de, şehrimizde de yaygın. Hatta bizim çiftçimiz dahi bu sarımsağı eker oldu.
Neden?
Ucuza maliyet, erken hasat ve elbette ki; sarımsağın “Taşköprü” markası.

Taşköprü Sarımsağı’nın Temmuz ayının başlarında hasadı olması gerekirken: Çin Sarımsağı, Pazar ve marketlerde “Taşköprü Sarımsağı” diye yerini almaya başladı bile.
Dolayısıyla Taşköprü Sarımsağı’na ilk darbe bu şekilde vuruluyor.

Taşköprü ve bölgesi, her ne kadar (geçtiğimiz yıl oranlarına göre) 15 – 20 bin ton ile Türkiye’nin yüzde 25’inin sarımsak ihtiyacını karşılasa da kalan yüzde 75’lik bölüm gittikçe büyüyor.

5 – 7 TL’den satılan Çin Sarımsağı’nın rekabeti tartışılmaz. Şimdi bunun yanı sıra 3 bin 500 dönüme ekilen ve 5 bin ton ürün elde edilmesi planlanan Abadan Ovası’nın (Gaziantep) sarımsağı da var. Abadan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ise 3,5 – 4 TL’den satışı olacağını açıklıyor. Taşköprü Sarımsağı geçen yıl bölgemizde 8 – 10 TL’den satılırken bu oran büyük şehirlerde 20 – 30 TL’ye kadar yükseldi. 

Türkiye’nin yüzde 25’ine 15 – 20 bin ton Taşköprü Sarımsağı ile hakim olduğumuz düşüncesi ilk akla gelse de “Arz-Talep” dengesiyle başta Abadan Ovası’nın Sarımsağı olmak üzere Trakya Sarımsağı, Balıkesir Sarımsağı vs.. her yıl ekim ve hasatları büyüyerek Taşköprü Sarımsağı’nı ezeceklerdir.  

Bunun başlıca nedeni de: Fiyat farkıdır.
Bölgesel destek ya da yerel yönetimlerin uygulayacağı bir sistemle fiyatlar aşağı düşürülerek; öncelikle buna çözüm bulunması gerekiyor. Çiftçinin mağdur edilmemesi başlıca önem konusudur.

“Ağzının tadını bilen Taşköprü Sarımsağı’nı zaten alır.” Demek ise gönüle verilen teselliden başka bir şey değildir. Taşköprü Sarımsağı’nın akıbeti Taşköprü Kendiri gibi olmasını hiç birimiz istemeyiz.

* Kastamonu Sarımsağı: Birkaç dişten oluşmaz daha çok dişlidir. Pembe-beyaz kabuklu, acı, dişler orta irilikte ve muntazam sıralanmıştır. Baş çapı 3-5 cm., baş ağırlığı 10-25 gr. arasındadır.

 

Şahabettin Mert

 

 

 

Facebook Kastamonu

8 Haziran 2015

Yazarın Diğer Yazılarını Görüntüle

BENZER İÇERİKLER

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam Ziyaretleri

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam ZiyaretleriKastamonu Valisi Mesut Yıldırım, sosyal yardımlardan ve evde bakım hizmetlerinden...

Kayabaşı Kanyonu

Kayabaşı Kanyonu Fotoğrafı Büyütmek için Tılkayın ...

ÇINARALTI / BOZKURT

ÇINARALTI / BOZKURT   ÇINARALTI / BOZKURT KASTAMONU ...

Yorumlar