Taşköprülüzade İsamüddin Ahmed Efendi / Yrd. Doç. Dr. Ali Duman

Ana Sayfa » HABER ARŞİVİ » Taşköprülüzade İsamüddin Ahmed Efendi / Yrd. Doç. Dr. Ali Duman

 

Taşköprülüzade İsamüddin Ahmed Efendi

Taşköprülüzade
İsamüddin Ahmed Efendi

 

 

Uzun süredir yazmamıştım. Belki ihmalkarlıktan, belki vakit yokluğundan belki başka bir sebepten yazmayı unutuyorum. Bugün aklıma geldi. Hadi Kastamonu Portal’dan hemşerilerime ulaşayım dedim.

Aslına bakarsanız yazacak konu çok ama sıradan şeyler yazmak da istemiyorum. O nedenle en son yazdığım Taşköprüzade ile ilgili yazıdan hareketle tekrar yazmaya başlamanın iyi olacağını düşündüm.

Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi önümüzdeki günlerde Kastamonulu Alimler konulu bir sempozyum düzenleyecek inşallah ben de orada Taşköprüzadelerden birini anlatmayı düşünüyorum.

Biliyorsunuz Taşköprülüzade ya da Taşköprizade aslında bir alimler silsilesinin genel lakabıdır. Cengiz zamanında Anadolu’ya göç eden Türkmenlerden biri olan Hayreddin Halil Kastamonu Taşköprüye yerleşmişve onun çocukları ve torunları Taşköprizade adıyla şöhret bulan sülaleyi oluşturmuşlardır.

Taşköprüzâde ünvanıyla şöhret bulmuş âlimlerin en meşhuru olan, İsamüddin lakabı ve Ebu’l-Hayr künyesiyle anılan Ahmed Efendi’nin tam adı Ebu’l-Hayr İsâmüddin Ahmed b. Muslihiddin Mustafa b. Hayreddin Halil olup; h. 901 (m.1495) yılının Rebiü’l-evvel ayının 14. gecesinde Bursa’da doğmuştur. Döneminin klasik ilimleriyle uğraşan Ahmed Efendi, babası Muslihiddin Mustafa ve amcası Kıvamüddin Kasım’dan Arapça, Kur’an ve Kur’an ile ilgili ilimleri öğrendikden sonra babasının işaretiyle ilim yolunda ilerlemeye karar vermiş; Bursa ve İstanbul’daki bir çok hocalardan dersler alıp, eğitimini tamamlamıştır.

Osmanlı Devletin çeşitli kademelerinde görevler alan İsamüddin Ahmed Efendi müderrislik ve kadılık vazifelerinde de bulunmuştur. Şakaiku’n-Numaniyye fi Ulemai’d-Devleti’l-Usmaniyye, Miftahu’s-Saade ve Misbahu’s-Siyade, Tabakatu’l-Fukaha en meşhur eserleridir. Bunların yanında onlarca daha eser ve risale kaleme almıştır.

Babası Muslihiddin Mustafa, Amcası Kıvamüddin Kasım, oğlu Kemalüddin Mehmed Taşköprüzade lakabını taşıyan diğer ailenin önde gelenleridir.

Dünya bilimine katkılarının yanında Kastamonumuzun Taşköprü ilçesinden çıkmış böyle önemli ilim adamlarını hayırla yad etmek hepimizin vazifesidir. Allah cümlesinden razı olsun ve rahmet eylesin.

 

 

 

Yrd. Doç. Dr. Ali Duman

 

Facebook Kastamonu

Kastamonu Portal Facebook

 

 

 

 

 

Ilgarini / Kastamonu Pazarı

Ilgarini / Kastamonu Pazarı

 

28 Ocak 2016

Yazarın Diğer Yazılarını Görüntüle

BENZER İÇERİKLER

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam Ziyaretleri

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam ZiyaretleriKastamonu Valisi Mesut Yıldırım, sosyal yardımlardan ve evde bakım hizmetlerinden...

Kayabaşı Kanyonu

Kayabaşı Kanyonu Fotoğrafı Büyütmek için Tılkayın ...

ÇINARALTI / BOZKURT

ÇINARALTI / BOZKURT   ÇINARALTI / BOZKURT KASTAMONU ...

Yorumlar