Zamanın Kıymetsizliğinden Gelen Günahkâr Düşünce / Serkan Kütan

Ana Sayfa » HABER ARŞİVİ » Zamanın Kıymetsizliğinden Gelen Günahkâr Düşünce / Serkan Kütan

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Kastamonu Portal com

Zamanın Kıymetsizliğinden Gelen Günahkâr Düşünce

                     Zamanın kıymetsizliğinden gelen günahkar düşünce; bu cümleyi ilk okuduğumda ilk başta vermek istediği mesajı anlayamamıştım. Fakat aklıma takılan bu cümle bir gece uykumu kaçırdı ve üzerinde düşünülmeyi gerektirdiğine kanaat getirdim. İlk başta egolarım kabul etmese de bu cümle şimdi benim hayatımı neredeyse baştan yazdı diyebilirim.

                  Bugüne kadar zamanımı nasıl geçirmiştim, neler yapmıştım da göz açıp kapayana kadar geçip giden bunca senede hayatıma hangi değerleri katmıştım. Şimdi oturup düşündüğümde aslında bomboş geçen bir ömrün sonuna doğru adım adım yaklaştığımı görebiliyorum. Hayatım boyunca belki binlerce kez kendimi sorguladım, kararlar aldım ve bunları sayfalarca karaladım. Ama şu sözün verdiği anlamı hiçbir zaman yüreğimde hissetmedim. O yüzden bu sözün bendeki anlamı ve önemi çok büyüktür.

                Zamanın kıymetsizliğinden gelen günahkar düşünce; yaşamım boyunca yüce Allahın verdiği nefesi nelere harcamıştım belki bunları burada anlatamam ama Münker ve Nekir her saniyesini kayıt ettiler bile. Ne zaman ki bir boşluğa düşsem, içimde yangınlar kopsa yada işler çıkılmaz bir hal alsa mutlaka bir kapı açılmadı mı? O kapı beklide son şanstı! ama hiçbir zaman o kapının son şans olduğunu düşünmedim. Sığındığım bir Rabbim vardı ve her zaman yanımda ve kurtarıcımdı. İşte o kadar basit yaşamıştım bu hayatı. Bu cümleyi okuduktan sonra aslında her şeyin o kadar da basit olmadığını anladım. Çünkü Rabbim bana her fırsatta kulum yanlış yaptığında yada bir darlığa düştüğünde yanındayım mesajını bir çok defa vermişti ama  ben yine her seferinde yoluma kaldığım yerden devam etmiştim. Geçmişi sorgulamadan yada hatalarımdan ders almadan ve birkaç adım sonra tekrar tökezlemiştim. Sonra yine her seferinde olduğu gibi el açıp yalvarıp, yakarıp Yaradanım dan medet ummuştum. Şükürler olsun ki Rabbim hiçbir zaman ona açılan elleri geri çevirmiyor da bir tek ondan kurtarıyoruz. Şimdi düşünüyorum da nerelerde hatalar yapmıştım, yanılgılara düşmüş veya darlanmıştım. İşte aslında şu kısacık cümle de gizli hepsi. Öğrenciydim oyun oynamak keyif veriyordu, iş hayatına başladığım da o yıllarımda oyuna ayırdığım vakitte aslında hayatıma dair katabileceğim değerlerin bir çoğundan mahrum kaldığımı anladım. Bunları hep fark etmiştim hayatımda aslında ama hiç sorgulama cesareti gösterememiştim. Şimdi düşünüyorum da bu keyif aldığım şeyler hiç değişmemişti aslında; ne zaman ki boş bir vakit bulsam keyif aldığım başka şeyleri yapmak için koşturmuştum. Fakat boş kaldığımda;  darlığımda yanımda olan, el açtığımda geri çevirmeyen Rabbime koşturmamışım. Boş vakit demek eğlenmek demekti, boş vakit demek sınırları zorlamaktı. Ve ne zaman ki sınırları zorladım işte o zaman darlandım ve işte o zaman çaresizliğe düştüm. O yüzden daha yeni idrak ediyorum ki zaman en çok kıymetinin bilinmesi gereken Rabbimin en güzel hediyesiymiş.

                   Zamana kıymet vermeyen ben, boş vakitlerimde sınırları zorlayan ben şimdi Rabbimin en güzel hediyesinin farkına vararak yaşamak ve günahkar düşüncelerimden arınmak adına kendimi boş vaktim kalmayacak şekilde çalışmaya ve her darlığımda yanımda hissettiğim Rabbime adamam gerektiğini biliyor ve aldığım her nefesin hesabının sorulacağının farkında olarak yaşamaya gayret etmek üzere kendime sözler veriyorum.

                Hayatımı daha düzgün yaşamam ve anlam katmam konusunda bu cümlenin yazarı değerli insana da bu vesile ile teşekkür ediyorum.  

                            

 Serkan Kütan / Kastamonu Portal
Serkan Kütan Facebook* Zamanın Kıymetsizliğinden Gelen Günahkâr Düşünce  

27 Ağustos 2015

Yazarın Diğer Yazılarını Görüntüle

BENZER İÇERİKLER

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam Ziyaretleri

Vali Yıldırım’dan Engelli ve Bakıma Muhtaç Ailelere Akşam ZiyaretleriKastamonu Valisi Mesut Yıldırım, sosyal yardımlardan ve evde bakım hizmetlerinden...

Kayabaşı Kanyonu

Kayabaşı Kanyonu Fotoğrafı Büyütmek için Tılkayın ...

ÇINARALTI / BOZKURT

ÇINARALTI / BOZKURT   ÇINARALTI / BOZKURT KASTAMONU ...

Yorumlar